Olej silnikowy - właściwości i zastosowanie
Podczas gdy sercem każdego auta jest jego silnik, sercem silnika, a raczej jego życiodajnym źródłem, jest olej silnikowy. Właśnie on bowiem gwarantuje sprawną pracę silnika, co skutkuje właściwą eksploatacją pojazdu. Sprawdź z nami jego właściwości oraz zastosowanie.
Olej silnikowy, czyli co?
Olej silnikowy powinniśmy dobierać przede wszystkim w zależności od tego, jaki silnik mamy zamontowany w naszym pojeździe.
I tak wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje olejów:
- mineralne
- półsyntetyczne
- syntetyczne
Oleje mineralne przeznaczone są do silników benzynowych o małych osiągach oraz do silników wysokoprężnych z pośrednim wtryskiem. Oleje półsyntetyczne, bardziej popularne od syntetycznych, charakteryzują się pośrednią gęstością i przeznaczone są do silników benzynowych z wielopunktowym wtryskiem lub do nowoczesnych silników wysokoprężnych. Ostatni rodzaj olejów silnikowych, czyli oleje syntetyczne, to oleje o dużej gęstości, idealne do silników benzynowych i wysokoprężnych o wysokich osiągach.
Właściwości olejów
Oleje silnikowe, oprócz zapewnienia prawidłowego funkcjonowania silnika samochodowego, mają także inne zadania. Należy do nich:
- zmniejszanie tarcia w silniku
- utrzymanie czystości smarowanych olejem powierzchni
- miarowe chłodzenie silnika
- ograniczenie zużycia jego części ruchomych
- zabezpieczenie przed korozją
To, jaka jest jego jakość, zależy w ogromnej mierze od jego lepkości.
Lepkość oleju silnikowego
Klasa lepkości określać będzie zdolność oraz szybkość przepływu oleju w określonej temperaturze. Wyróżnia się sześć klas olejów letnich i sześć klas olejów zimowych oraz oleje wielosezonowe.
Lepkość oleju jest bardzo ważna bowiem wpływa na jakość uruchamiania silnika oraz zachowanie właściwości cieczy. Im wyższa, tym większe problemy może mieć kierowca z odpaleniem samochodu na mrozie. Z kolei im wartość niższa niższą, tym szybciej olej straci swoje właściwości w wysokich temperaturach i szybciej będzie ubywać go z miski olejowej.